بستن

  تفاوت «یادگیری» و «آموزش» در سازمان ها چیست؟

  افراد اغلب در استفاده از اصطلاحات «آموزش» (Training) و «یادگیری» (Learning) دچار اشتباه می‌شوند و آنها را به جای همدیگر استفاده می‌کنند. اما از نظر معنایی تفاوت‌های عمده‌ای بین این دو در برنامه‌های توسعه منابع انسانی (HRD) وجود دارد.

  آموزش و یادگیری چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ و این تفاوت چه تاثیراتی بر کسب و کارها دارد؟

  در پاسخ به سوال اول، به طور خلاصه می‌توان گفت آموزش زیر مجموعه‌ای از یادگیری است. آموزش و یادگیری به طرز جدایی‌ناپذیری با هم پیوند دارند، هر دو از جنس فراگیری هستند، با این تفاوت که آموزش جنبه تئوریک (نظری) دارد و یادگیری جنبه‌ی عملی.

  آموزش بر معلومات ما می‌افزاید و در بهترین حالت انسان “عالِم” تربیت می‌کند. اما هر انسان عالمی نمی‌تواند به علم خویش عمل کند. یادگیری، از آن رو که جنبه‌ی عملی دارد، انسان “عامل” می‌پروراند؛ انسانی که می‌تواند آموخته‌های خود را در عمل به کار گیرد. آموزش “دانش‌افزا”ست، یادگیری “توانش‌افزا”

  بنابراین، در حالی که آموزش برای تدریس به عموم افراد در مورد چگونگی انجام مهارتی خاص یا تکرار یک رفتار مطلوب هدف‌گذاری می‌شود، یادگیری رویکردی شخصی‌تر برای تحصیل است. ایده یادگیری در این زمینه، بر توسعه مستمر فرد متمرکز است. روح یادگیری در افراد و سازمان پایان‌پذیر نیست، حال آنکه آموزش شروع و پایان مشخصی دارد.

  آگاهی از تفاوت بین این دو اصطلاح در حوزه توسعه منابع انسانی، به شما امکان می‌دهد که فرصت‌های توسعه شخصی را برای کارمندان مختلف مشخص کنید. اما مهم است که به یاد داشته باشند که فرهنگ یادگیری شخصی، جایگزین آموزش رسمی نیست. هرکدام از این دو مفهوم اهداف متفاوت و نیازهای مختلفی از کسب‌وکار را برآورده می‌سازند.

  توانایی ایجاد یک مسیر یادگیری برای یک کارمند به جای یک دوره آموزشی که احتمالا به ندرت تکرار می‌شود، می‌تواند مزایای زیادی برای کسب‌وکار از جمله کاهش تعویض مداوم کارمندان، افزایش رضایت مشتری و افزایش فروش داشته باشد.

  از طرفی بنا به گفته وولفولک، “هیچ کس نمی تواند به جای دیگری یاد بگیرد. یادگیرندگان دانش ها و مهارت های خودشان را خلق می کنند و همین توانایی می تواند به عنوان وجه تمایز و مزیت رقابتی کسب و کارها به حساب بیاید.

  1 thought on “تفاوت «یادگیری» و «آموزش» در سازمان ها چیست؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *