دپارتمان پایه بندی مکنا

چرا مکنا را برای پایه بندی انتخاب کنید

یکی از آیتم هایی که مدیران هوشمند دقت و توجه ویژه ای به آن دارند، انجام امور با کمترین هزینه و بیشترین سرعت می باشد. اقدامات و فرآیندهای تشخیص صلاحیت پیمانکاری در این موسسه به سادگی و با سرعت زیادی انجام می گیرد. این موسسه با حضور کارشناسانی که بیش از ۱۰ سال سابقه ی تخصصی در فرآیندهای تشخیص صلاحیت پیمانکاری دارند، مراحل این فرآیند را با سرعت بالایی انجام داده و از ابتدا تا حصول نتیجه و اخذ گواهینامه صلاحیت پیمانکاری در کنار شما مدیران و مهندسان گرامی هستند.

پایه بندی یا رتبه بندی شرکت ها معمولا یکی از فرآیند های بسیار پیچیده و مهم، بخصوص برای شرکت های بزرگ می باشد. پایه بندی، فرآیند ارزشیابی، تعیین صلاحیت و توان تخصصی پیمانکاران است که بر اساس استانداردهای تعریف شده در چارچوب آئین نامه تشخیص صلاحیت پیمانکاری صورت می گیرد و بعد از احراز شرایط لازم، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری برای شرکت های مهندسی صادر می گردد سازمان برنامه و بودجه کشور، شرکت ها را در پنج شاخه مختلف اعم از پیمانکاری، مشاوره، انبوه سازی، انفورماتیک و طراحی و ساخت EPC رتبه بندی می کند و به فرآیند گرفتن آن اخذ رتبه یا پایه گفته می باشد.

مقررات مندرج در آیین نامه، برای تشخیص صلاحیت پیمانکارانی به کار می رود که برای کار در طرح ها و پروژه های زیر گواهینامه دریافت می کنند:       الف) تمام یا بخشی از منابع مالی آن ها از بودجه عمومی دولت تامین شده باشد.        ب) طرح هایی که تامین مالی و یا اجرای آنها در داخل یا خارج کشور نیاز به تضمین یا تسهیلات دولتی داشته باشد. همچنین مقررات آیین نامه منحصر به تشخیص صلاحیت پیمانکاران زیر است:       الف) اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی که قصد کار در ایران دارند.       ب) اشخاص حقوقی خارجی که قصد کار در ایران دارند.       پ) اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی که برای کار در کشورهای خارجی نیاز به تضمین یا تسهیلات دولتی دارند.

هدف از رتبه بندی شرکت ها، فراهم نمودن زمینه ی رشد و ارتقاء توسعه صنعت ساخت در کشور و سروسامان بخشیدن به نحوه برگزاری مناقصه های بزرگ است و فراهم نمودن امکان عقد قرارداد با سازمان ها و ادارات دولتی می باشد. بر این اساس نقش افراد سودجو در نحوه برگزاری مناقصه ها کمرنگ می شود و پروژه ها به دست شرکت های دارای تخصص سپرده می شود. همچنین در صورتی که شرکت مهندسی دارید ولی تاکنون اقدام به اخذ گواهینامه صلاحیت پیمانکاری ننموده اید امکان شرکت در مناقصات و همکاری با سازمان ها و شرکت های دولتی را نخواهید داشت.

موفقیت های دپارتمان پایه بندی مکنا از زبان آمار

۰
شرکتهای در مرحله ثبت
۰
شرکتهای در مرحله کارشناسی
۰
تعداد صلاحیت اخذ شده
۰
تعداد کل

مزیت های رقابتی دپارتمان پایه بندی مکنا

11

تیم حرفه ای

کارشناسان موسسه مکنا افرادی متخصص، با تجربه و زبده در انجام فرآیندهای تشخیص صلاحیت پیمانکاری هستند و در تمامی مراحل در کنار شما خواهند بود.

9

دقت و سرعت

نتیجه ی تجربه چندین ساله ی کارشناسان این تیم، دقت و سرعت بالای انجام فرآیند تشخیص صلاحیت پیمانکاری  در موسسه مکنا می باشد.

8

همکاری با برند های بزرگ

مکنا در کارشناسی و تکمیل فرآیند تشخیص صلاحیت پیمانکاری و اخذ گواهینامه شرکت های معتبر و توانمند استان آذربایجان شرقی همکاری داشته است.

خدمات دپارتمان پایه بندی مکنا

مشاوره تخصصی

با توجه به تغییرات زیاد قوانین و مقررات تشخیص صلاحیت، مدیران جهت تسریع در فرآیندهای آن نیازمند بروزرسانی اطلاعات و دانش خود در این حوزه دارند و با توجه به اینکه اعتبار گواهینامه های صلاحیت پیمانکاری ۴ ساله بوده و مدیران و صاحبان شرکت های مهندسی و پیمانکاری هر ۴ سال وارد این پروسه می گردند لذا اطلاعات بروز در این حوزه نخواهند داشت. موسسه مکنا با گرد هم آوردن کارشناسان زبده و با تجربه در این حوزه، و ارائه مشاوره های تخصصی سعی در هموار نمودن این مسیر دارند.

ثبت نام اولیه

با توجه به اینکه کلیه فرآیندهای تشخیص صلاحیت پیمانکاری به صورت الکترونیکی می باشد، لذا اولین قدم در فرآیند تشخیص صلاحیت پیمانکاری ثبت نام اولیه و اخذ شناسه کاربری و گذرواژه از سامانه ساجات می باشد.

ثبت نام مرحله دوم

بعد از فراهم نمودن شرایط مندرج در آیین نامه ها و بخشنامه های تشخیص صلاحیت پیمانکاری و ثبت نام اولیه در سامانه ساجات و اخذ شناسه کاربری و گذرواژه، اقدامات لازم برای ثبت اطلاعات شرکت ها در سامانه ساجات انجام می پذیرد.

کارشناسی

با توجه به اینکه سرعت یکی از آیتم های بسیار مهم برای مدیران و صاحبان کسب و کار می باشد، لذا پرونده های تشخیص صلاحیت پیمانکاری قبل از ارسال در سامانه ساجات و عودت های مکرر به دلیل نواقصات پرونده و تطویل زمان بررسی، توسط کارشناسان با تجربه و زبده مورد بررسی قرار گرفته و کلیه نواقصات پرونده قبل از ارسال تکمیل می گردد.

مدارک لازم برای پایه بندی​

علاوه بر ارائه مدارک ثبتی شرکت از جمله اظهارنامه ثبتی، اساسنامه، کد اقتصادی، آگهی و روزنامه های تاسیس و تغییرات شرکت مدارک اعضای هیات مدیره، سهامداران و پرسنل امتیازآور شرکت نیز از جمله صفحه عکس و نمونه امضا، شناسنامه، کارت ملی، کارت معافیت یا پایان خدمت، مدارک تحصیلی، لیست بیمه تفکیک شده از سایت تامین اجتماعی بایستی با شرایط و راهنمای سامانه ساجات اسکن و در محل مربوطه بارگذاری گردد. لازم به ذکر است در صورتی که شرکت اقدام به ارتقاء پایه نماید بایستی مستندات مربوط به اظهارنامه مالیاتی و همچنین قراردادهای شرکت را نیز اسکن و در سامانه ساجات بارگذاری نماید.

آیین نامه ها و بخشنامه ها

مدارک مرحله اول

مدارک مرحله دوم

مدارک پرونده فیزیکی

مدارک لازم برای اخذ گواهینامه صلاحیت پیمانکاری

نحوه استعلام پایه شرکت های پیمانکاری

به منظور استعلام رتبه شرکت پیمانکاری خود می توانید به سایت ساجات به آدرس اینترنتی  sajar.mporg.ir  مراجعه نمایید.

سپس تنها کافی است تا قسمت جستجو را در صفحه اصلی پیدا کرده و نام شرکت را در آن وارد نمایید. وقتی نام شرکت را پیدا کردید با کلیک کردن بر روی نام شرکت قادر خواهید بود تا مشخصات شرکت و تعداد فعالیت های در دست اجرا و ظرفیت آزاد را مشاهده کنید.

سؤالات پر تکرار

شرکت هایی که در سال های  ۸۱ ،۸۲ ،۸۳ الزاما هر سه سال)گواهینامه اخذ نموده اند و در سایت دارای تیک قدیمی باشند.

افراد امتیاز آور در شرکت می تواند از مدیران و یا کارکنان باشد. مدیران و کارکنان امتیاز آور: مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره و کارکنانی که دارای حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم و یا بالاتر(مدرک تحصیلی که عنوان رشته تحصیلی آن در آیین نامه تشخیص صلاحیت پیمانکاری درج شده باشد) بوده و همچنین دارای حداقل سه سال (سی و شش ماه) سابقه ی اجرایی مرتبط با رشته ی درخواستی باشند.

شرکت ها باید به این نکته توجه داشته باشند برای تمام پایه ها، دارا بودن مدرک تحصیلی زمینه در رشته مورد درخواست، حداقل برای یک نفر از افراد امتیاز آور (مدیرعامل با اعضای هیئت مدیره یا پرسنل امتیاز آور) معرفی شده الزامی است. مدرک تحصیلی زمینه می تواند در مقطع فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری ارائه گردد که امتیاز مربوط به هر کدام از آن ها در آیین نامه مشخص شده است.

براساس قانون منع مداخله کارکنان دولت، اعضای هیئت علمی دانشگاه های دولتی حق حضور در هیئت مدیره و یا فعالیت به عنوان مدیرعامل را ندارند و میزان حداکثر سهام مجاز آنها نیز باید کمتر از پنج درصد باشد.کلیه کارکنان دولت (شاغل در دستگاه های دولتی) و یا جانبازان در حال اشتغال و کارمندان بانک شهر، مشمول « قانون منع مداخله کارکنان» می باشند.

با توجه به اینکه شرکت و شخصیت حقوقی در کدام استان ثبت گردیده است و بر اساس آخرین آگهی تغییرات شرکت، آخرین محل دفتر مرکزی شرکت در کدام استان می باشد، سازمان مدیریت و برنامه ریزی آن استان مسئول بررسی و صدور گواهینامه تشخیص صلاحیت شرکت می باشد.

کلیه فرآیندهای اخذ پایه به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه sajat.mporg.ir انجام می پذیرد. شرکتهای پیمانکاری و مشاور به ترتیب در ۱۱ و ۹ رشته مختلف رتبه بندی می شوند. شرکتهای پیمانکاری در رشته های ابنیه و ساختمان، راه و ترابری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشاورزی، آب، نیرو، صنعت و معدن، نفت و گاز، تاسیسات و تجهیزات، کاوش های زمینی و مرمت آثار باستانی رتبه یندی می شوند و شرکتهای مشاور در رشته های راه و ترابری، معماری و شهرسازی، مهندسی آب، مطالعات کشاورزی، نفت و گاز، صنعت و معدن، پست و مخابرات، انرژی و گروه تخصصهای مشترک رتبه بندی می شوند.

رتبه بندی شرکتهای پیمانکاری از پایه ۵ شروع شده و به تدریج با ارتقا سطح فنی و تخصصی و مالی شرکت تا پایه قابل ارتقاء می باشد و بازه رتبه بندی شرکتهای مشاور نیز از ۳ تا ۱ می باشد. بنابراین شرکت های پیمانکاری و مشاور در ابتدا با فراهم نمودن حداقل امتیاز های لازم قادر به اخذ رتبه های ۵ یا ۳ می باشند. اعتبار گواهینامه های صادر شده ۴ سال می باشد که بعد از اتمام مدت آن لازم است شرکت ها مجددا پرونده الکترونیکی خود را بروزرسانی نموده و جهت بررسی و تمدید صلاحیت های قبلی ارسال نمایند.

فعالیت شرکت های پیمانکاری در غالب قراردادهای اجرایی در زمینه ی ساخت می باشد اما شرکت های مشاور در زمینه ی طراحی و نظارت بر ساخت فعالیت می کنند و واسطه ی پیمانکار و کارفرما هستند. مهمترین نکته مورد بررسی برای رتبه بندی شرکت های پیمانکاری تعداد نیروی فنی و مهندسی حاضر در اعضای هیئت مدیره، سابقه کاری مرتبط و در رتبه های ۴ و بالاتر توان مالی شرکت می باشد اما در اعطای رتبه به شرکت های مشاور علاوه بر نیروی فنی و مهندسی، امکانات فنی و نرم افزاری آن شرکت نیز مورد سنجش قرار می گیرد.

  • در قدم اول لازم است که اقدام به ثبت شخصیت حقوقی در اداره ثبت شرکت ها نموده و در صورتی که به صورت شخص حقیقی مراجعه نمایید صرفا گواهینامه صلاحیت شخص حقیقی دریافت خواهید نمود که شرایط و اقتضائات خاص خودش را دارد.
  • دومین شرط این است که حداقل ۲/۳ اعضاء هیئت مدیره شرکت باید دارای مدرک تحصیلی لیسانسی باشند که در آیین نامه تشخیص صلاحیت پیمانکاری عنوان شده باشد.
  • برای هر رشته ی درخواستی باید مدرک تحصیلی زمینه ارائه گردد(مدارک مرتبط، غیر مرتبط و زمینه در آیین نامه صراحتا مشخص گردیده است)
  • حداقل امتیاز لازم برای اخذ پایه ۵ پیمانکاری ۳۷۵ امتیاز است که در این صورت بایستی فردی با ۷۸ ماه سابقه مستند به بیمه تامین اجتماعی و دارای مدرک تحصیلی لیسانس زمینه در رشته ی درخواستی باشد. و یا دو نفر با ۳۶ ماه سابقه ی اجرائی مستند به بیمه تامین اجتماعی در شرکت حضور داشته باشد.
  • در صورتی که شرکت قبلا دارای پایه ۵ بوده است و اکنون اقدام به ارتقاء پایه می نماید، بایستی حداقل امتیاز لازم در اظهارنامه مالیاتی و امتیاز کارهای انجام شده را اخذ نماید. این شاخص ها (حداقل امتیازهای لازم) به صورت سالانه از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام می گردد.

کارشناسان دپارتمان پایه بندی مکنا

محمد نجفی امامی

کارشناس پایه بندی

سمیرا کمیلی

کارشناس پایه بندی

Untitled design

فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند